Zespół Pieśni i Tańca

Powstanie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej w 2008 r. stanowiło jeden z najważniejszych projektów edukacji artystycznej Kórnickiego Ośrodka Kultury. Celem nadrzędnym było i jest propagowanie kultury ludowej Wielkopolski, jak i  innych regionów Polski.

Ważnym przedsięwzięciem poza praktyczną nauką pieśni i tańców było opracowanie i zakup strojów ludowych nawiązujących w kolorystyce do historycznych strojów mieszkańców okolic Kórnika. Dzięki temu występy stały się wizytówką gminy.

Kolejnym etapem było poszerzenie repertuaru o tańce i pieśni ludowe Lubelszczyzny. Opracowane i uszyte przez tancerza i instruktora Bartosza Gzyla lubelskie stroje ludowe, udowodniły jego niezwykłe umiejętności krawieckie.

W ciągu 9-letniej działalności opracowano pieśni i tańce z regionów Wielkopolski, Lublina, Opoczna, Kaszub. Opracowano też w formie suity pieśni i tańce z okresu „ Księstwa Warszawskiego”. Przy wsparciu  KOK, Gimnazjum w Kórniku  i różnych towarzystw udało się skompletować stroje z w/w regionów.

Na przestrzeni lat choreografami byli Małgorzata Wyspiańska Matysiak i Mariusz Zieliński. Obecnie zespół poszerza swoje umiejętności dzięki udziałowi  warsztatach artystycznych w Kórniku i Jachrance, które prowadzi choreograf i znawca kultury ludowej dr Dariusz Skrzydlewski. Kierownikiem artystycznym jest Krystyna Polachowska. Wspiera ją instruktor i tancerz Bartosz Gzyl.

Dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli kórnickich szkół podstawowych i gimnazjalnej oraz rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach, zespół skupia aż 55 osób. Praca odbywa się w 4 grupach: grupa początkujących dzieci, grupa dziecięco –młodzieżowa, grupa młodzieżowa, grupa osób dorosłych.

ZPiTZK uczestniczył w koncertach w ramach Kórnickich Spotkaniach z Białą Damą oraz Dożynkach gminy Kórnik, w Festiwalu Kids Fun Folk, Balkan Folk Festiwal w Kiten i Złotych Piaskach. W październiku 2016 r. dał koncert dla osób starszych w Jarosławcu. W ferie zimowe 2017 roku zespół wyjechały na tygodniowy pobyt do Dźwirzyna, gdzie doskonalił swój poziom artystyczny, a na zakończenie pobytu dał koncert. Zmienił też nazwę na Zespół Pieśni Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie, na cześć hr. Władysława Zamoyskiego.

Planowane są występy z nowym programem pieśni i tańców kaszubskich podczas Białej Damy 2017 oraz Jarmarku Świętojańskiego w Poznaniu. W lipcu tego roku ZPiZK Władysie jedzie na festiwal folklorystyczny do Pragi.

Dziękując wszystkim zaangażowanym w działalność ZPiTZK Władysie  pragnę podkreślić, że prezentowanie kultury ludowej i tradycji ludowych wzmacnia poczucie tożsamości regionalnej, umożliwia zdobycie nowych doświadczeń, a także jest interesującą lekcją historii. Sławomir Animucki.

Fot. Łukasz Grzegorowski

Link -występ w Primorsku-Bułgaria